Конспекти
Урок на тему: Узагальнення і систематизація знань з теми «Складносурядне речення» (9 кл.)
Мета: поглибити,
узагальнити і систематизувати знання учнів про складносурядне речення, його
будову, засоби зв’язку і змістові
відношення в ньому; удосконалювати пунктуаційні вміння щодо
правильної розстановки розділових знаків у складносурядних реченнях, навички
знаходження складносурядних речень у текстах;
розвивати пам’ять, увагу, творчі
вміння моделювати речення цього виду та використовувати їх у власних
висловлюваннях, вміння складати вірші;
за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
виховувати в дев’ятикласників шанобливе ставлення до природи, спостережливість за її красою, естетичні
почуття.
Обладнання.
Мультимедійний комплекс, презентація
Тип уроку. Урок
узагальнення і систематизації знань
Форма проведення.
Урок-калейдоскоп
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Доброго дня, дорогі діти. Сідайте, перш за все перевірте
готовність робочих місць. Налаштуйтеся на серйозний лад, адже нам сьогодні
потрібно буде плідно попрацювати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Аутотренінг
А щоб налаштувати себе на активну роботу, проведемо
аутотренінг. Прошу повторювати за мною:
· Я – учень.
· Я –
особистість творча.
· Я думаю,
аналізую.
· Я не боюся
висловлювати свої думки.
· Помилившись,
міркую далі. На помилках вчаться.
· Я хочу багато
знати.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.
Сьогодні
ми маємо поглибити, узагальнити і
систематизувати ваші знання з теми «Складносурядне речення». Отож запишіть
дату, тему уроку. Сьогоднішній урок ми проведемо у формі калейдоскопа. Слово
«калейдоскоп» іншомовного походження – це дитяча іграшка, всередині якої
віддзеркалюються різнокольорові барвисті скельця, які постійно змінюються. Тобто, це швидка зміна подій,
вражень, образів. Отже, сьогоднішній наш урок буде насичений великою кількістю
цікавих завдань, вправ.
Навчальними цілями нашого уроку є
- Поглибити,
узагальнити і систематизувати знання учнів про складносурядне речення, його
будову, засоби зв’язку і змістові
відношення в ньому;
- удосконалити
пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у
складносурядних реченнях, навички знаходження складносурядних речень у текстах;
- розвивати
пам’ять, увагу, творчі вміння моделювати
речення цього виду та використовувати їх у власних висловлюваннях, вміння складати
вірші;
- сприяти
розвитку логічного мислення, зорової й слухової пам’яті, уваги.
ІV. Узагальнення і
систематизація знань з теми.
1. Бесіда.
Діти,
давайте розпочнемо роботу з пригадування вивченого про складносурядне речення.
Затрудняєтесь дати відповідь – у цьому вам допоможе лінгвістична розминка.
- Яке речення називається складносурядним?
- На які групи поділяються сполучники сурядності?
- Які змістові відношення бувають у такому реченні?
- А які розділові
знаки ставляться у складносурядному реченні?
- У яких випадках між простими реченнями у складносурядному
кома не ставиться?
- Який розділовий знак, крім коми, вживають між частинами
складносурядного речення? У яких випадках?
Виконання вправ
Вправа 1
Записати речення, підкреслити в кожному граматичні основи.
Довести, що речення є складносурядними. Визначити, до яких розрядів належать
вжиті для зв´язку їхніх частин сполучники.
1. Старенька хата сперлась дахом в сад, а вишня в стріху
свої гілки горне.
2. Буде небо ніжне і тривожне, і земля вбереться в золоту
красу.
3. День до останку згорів, і лишилася нічка бліда
4. Світло сліпить, та не грає веселе проміння
5. Чи то я заспівав, чи то мною земля заспівала?
Вправа 2
Переписати речення, вставляючи на місці крапок пропущені
букви. Визначити, якими сполучниками (єднальними, протиставними, розділовими)
поєднуються між собою частини речень.
Підкреслити граматичні основи речень. Прочитати речення, правильно їх
інтонуючи.
1.С..ніє угорі ласкаве небо, а в ньому знов курличуть
журавлі.
2.Чи ти вночі зітхаєш надворі, чи то вер..снева ніч зітхає...
3.Чи ти вночі вм..ваєшся
слізьми, чи ніч взялась виплакувати очі.
4. М…сливці пливли довго, але спокій комишів нічим не
порушувався
5. Темно-з…лені садки дрімають, і тихо гріються хатки, і
верби гнуться в воду.
6. Відшуміло вже літо, і осінь пр…йшла.
7. Чи то я заспівав,
чи то мною з…мля заспівала
Вправа-тест 3
У якому складносурядному реченні між частинами не треба
ставити кому?
І ряд
А) У долинах співали струмки і кожен з них мав свій голос.
Б) Вечір був місячний, ясний
і зорі лагідно сіяли.
В) Тремтіли окремі вогники на Дніпрі і від кожного з них
тяглася блискуча доріжка.
Г) Тільки невсипуще море бухкає десь здалеку та зорі
тремтять у північній прохолоді.
ІІ ряд
А) Осіннє небо потемніло і став моросити дрібний дощ.
Б) Вдалині хиталися
дерева і синів задуманий прибій.
В) Реве Дніпро й лани
широкополі медами пахнуть.
Г) То вітерець дихне
то коник в житі засюрчить.
ІІІ ряд
А) Сосни зашелестіли і стало тихо-тихо навкруги.
Б) Берези запечалились і хмари облягли навколо діброви.
В) Лише вітер шелестів і тихо шепотіло сухе листя.
Г) А ранки цвітуть перламутром і падають вранішні зорі в
туман.
Вправа з ключем. Поставте розділові знаки у складносурядних
реченнях. Запишіть їх у такій послідовності: а) кома ставиться у
складносурядному реченні; б) кома не ставиться; в) тире у складносурядному
реченні.
1. Хвилина ще і схід розпише в сліпучі барви небосхил. 2.
Над обрієм Києва сходить зоря у зеніт і вічний Славута тече у грядущі століття.
3. Обережно проминаємо густі зарослі і очам відкривається рівний та широкий
лан. 4. Зліва при мокрій долинці кінчались жита і починалась лука. 5. Довго
була метелиця і тиша залягла. 6. Акорд осені йде полями і гаями і вітер віє і
цвіте блакить. 7. І потім сміючись вдарила палицею по гілці струснула цілу
шапку снігу і сонячна холодна курява окутала нас. 8. А вдалині хиталися дерева
і синів задуманий прибій.
Ключ: підкресліть першу букву кожного речення і допишіть
речення: «Не встиг у жовтні роздивитися, як сонце зійшло, а воно вже… »
Відповідь: на заході.
Вправа 5.
Установіть відповідність між схемами і реченнями.
1. [ ], а [ ] і [ ].
2. [ ], і[], і[].
3. А[],а[].
4. [ ]і[ ].
А) Погасли хвилі, гори, хмари, і над землею в’ються чари, і
над землею в’ються сни
Б) Вже листопад підкрався з-за дубів і гай знімає золоту
перуку
В) В тихій задумі стояли діброви, а в них весільним одягом
пишались черешні і темно рожевіли напухлими устами дикі яблуні
Г) А вечір палить вікна незнайомі, а синя хмара жаром
пройнялась
Д) Чи то галич налетіла чорна, чи то гору турки обступили
V. Формування вмінь застосовувати знання нестандартних
ситуаціях
1. Творче моделювання
За поданими початками
утворити складносурядні речення з єднальними,
протиставними та розділовими сполучниками, поставити розділові знаки:
І варіант
1. У скверику
озвалися солов’ї...
2. На подвір’ї нікого
не було...
3. Грім помалу
стихає…
ІІ варіант
1. У темряві вулиці спалахнули фари...
2. На Дніпрі тремтіли вогники...
3. Неподалік чулося
дзюрчання води…
ІІІ варіант
1. Пролунала команда шикуватись...
2. Сонце зайшло...
3. Від дороги
тягнуться рівно поля…
2. Рольова гра „Я – письменник”
Уявіть, що ви дорослі, і кожен із вас – письменник. І от вам
сьогодні треба написати твір-мініатюру «Осінь за моїм вікном» з використанням
складносурядних речень. Твір-мініатюра
на 5-7 речень.
3. Гра „Хто швидше?”
Утворити складносурядні речення, використовуючи подані пари
іменників
І ряд
1.Баскетбол – команда.
2.Сонце – дощ.
ІІ ряд
1. погода – хмари.
2. дорога – крамниця.
ІІІ ряд
1. блискавка – грім.
2. небо – зорі.
6. Літературна хвилинка
Вам пропонується
завдання: із віршів В.Сосюри виписати складносурядні речення.
І варіант У мандрах
дальніх тих я забув утому,
Тільки
би відчуть тепло стареньких рідних рук.
Бабуся
спить давно на цвинтарі глухому,
І сивим
став давно її колись малий онук.
Над
нею дим пливе у небі голубому
І
паровози шлють в осінні далі гук.
Але,
як і колись, забув би я про втому,
Тільки
би відчув тепло старечих добрих рук.
2 ком.
Я станцію
Яма не можу забуть,
Хоч днів
тих далеких мені не вернуть.
Ставок той
і школа до болю знайома,
Де вчився
я на агронома.
Учителя
кроки і сходи рясні
І після
роботи дівочі пісні.
Там вірші
у класі не раз я писав, -
Й замість
агронома поетом я став.
ІІ варіант
Ми йдемо,
і шумною юрбою
Заливає
серце, наче спів...
Над тобою,
ніжною тобою,
Наче крила
білих лебедів...
За тинами
цокають копита,
Завмирають
глухо на мосту.
Сад
шумить. Вікно моє розкрите,
Й пахнуть
медом яблуні в цвіту.
VІ. Підсумок уроку
Побудуйте речення за поданими схемами, запишіть у зошит.
1. Або =======,
або _ _ _
_ ======= .
2. _ _
_ _ =======,
а ________ =======.
3. ________ _ _ _ _ _
=======, а _______
=======.
4. ======= ________
_ _ _ _
, проте _ _
_ _ ________
=======.
Метод „Мікрофон”:
- Чи збагатив вас урок знаннями?
- Які труднощі траплялися?
- Що найбільше сподобалося робити на уроці?
VІІ. Домашнє завдання
( на вибір учнів):
1. Створити комп’ютерну
презентацію про складносурядне речення.
2. Підготувати усне повідомлення про складносурядне речення.
3. Написати твір-мініатюру «Осінній Львів», використовуючи
складносурядні речення.
Урок на тему: ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ
Мета навчальна: дати поняття про дієприслівник як особливу форму дієслова, навчити знаходити в реченні дієприслівники, визначати їхню роль; формувати вміння правильно інтонувати речення з дієприслівником, розрізняти дієприслівники і дієприкметники; домогтися засвоєння мовного матеріалу та правильного написання прислівників; збагачувати словниковий запас учнів;
• розвивальна: розвивати логічне мислення, увагу, зв'язне мовлення;
• виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування мовних і мовленнєвих умінь і навичок.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бліцопитування
♦ Які ви знаєте форми дієслова?
♦ Яку форму дієслова ви вже вивчили? Наведіть приклади.
♦ Які ознаки дієслова і прикметника має дієприкметник?
Камінь спотикання (робота біля дошки)► Записати речення, з’ясувати належність кожного слова до тієї чи тієї частини мови.
Через край хлюпнули рясні краплини, відбившись легким плеском у темній глибині.
► Виділити в реченні підмет. Підкреслити слова, що вказують на основну і додаткову дію, дати їм характеристику. Зробити висновок.
V. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
VI. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником
► Опрацювати матеріал підручника, порівняти з матеріалом опорного конспекту. З’ясувати, який матеріал відсутній у конспекті, а якого немає в підручнику.
► Поставити запитання один одному за темою, використовуючи матеріал опорногоконспекту.
Аналіз думок
► Прочитати текст. Знайти дієприслівники. З’ясувати, на яку дію вони вказують і яку синтаксичну функцію виконують у реченні.
VII. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
Дослідницька лабораторія
► Прочитати тест. Виписати речення з дієприслівниками, підкреслити і вказати їх значення та граматичні ознаки.
Одбившись від табуна, кінь попрямував до озерця. Над ним стрижі в’ються. Чому? Ідучи, кінь піднімав з трави мух і комарів. Ось і ловлять їх серпокрилі. Не відстають від них і бабки. До чого ж ненаситні... А що вже гарні! Красивішої комахи, напевно, немає — тіло витончене, крила прозорі, блискучі. А літає як?! То прямо, як літак, то, ніби вертоліт, зривається вбік, зринаючи вгору і стрімко падаючи вниз. Мрія багатьох конструкторів створити літальний апарат, подібний до бабки (За А. Давидовим).
► За таблицею-опорою зробити висновки про морфологічні ознаки та синтаксичну роль дієприслівників.
► Порівняти морфолого-синтаксичні ознаки слів блискучі і падаючи. Зробити висновки.
Хто швидше?
► Порівняти речення. Чи кожне з них має граматичну основу? Чому? Чому одні речення завершені, а інші ні?
Трава зеленіє
|
Зазеленівши трава...
|
Верба зітхає
|
Верба зітхаючи.
|
Сонечко сміється
|
Засміявшись сонечко.
|
► Списати речення, доповнюючи ті, які не завершені. Визначити роль дієслова і дієприслівника в реченні, поставити до дієприслівників запитання.
Творче редагування
► Переробити текст, замінюючи, де це можливо, дієслова на дієприслівники.
Підкреслити дієприслівники.
Здалека доносяться різні співи — то сходяться на «вулицю» і співають парубки і дівчата. Ось пройшов парубок вулицею. Йде він тихо, недбало, похитується; подерта свитина висить на одному плечі. Проходить він біля хати, завів пісню... Виспівує і йде до греблі. Там, біля греблі, під вербами, збирається молодь на вулицю. Почув пісню свого товариша, наймита, москалик і собі подав голос, коли виходив з хати. Хутко замовкли одинокі співи, а під вербами загули співи двох великих гуртів дівчат і парубків (За Лесею Українкою).
Лабораторія перекладача (робота у групах)
► Перекласти і записати речення.
Из капелек, падающих в воздухе, состоит туман. Облака — это тот же туман, скопившийся высоко над землей.
Далі, далі... (робота у групах)
► Від наведених дієслів утворити дієприслівники. На які питання вони відповідають?
1. Говорити, сіяти, вслухатися, капати, накинути, виконати, записати.
2. Казати, писати, повідомити, стежити, кликати, ненавидіти, бурмотіти.
3. Боротися, рокотати, палахкотати, палахкотіти, торохтіти, біліти.
4. Полоти, волочитися, бажати, належати, садити, різати, білити, потіти.
Лінгвістичне конструювання
► З 2-3 утвореними дієприслівниками скласти речення, з’ясувати їхні граматичні ознаки і синтаксичну роль.
VІІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
ІХ. ОГОЛОШЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Х. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Вивчити матеріал параграфа.
► Виконати вправу за підручником.
Коментарі
Дописати коментар